2012. szeptember 3., hétfő

Szembenézni szüleink hibáival

Szakma nélkül nincsen nyár. Ez lehetne ennek a bejegyzésnek a mottója. Merthogy hiába voltam túl az államvizsgán, a sikeres felvételin, hiába esett jól a megérdemelt pihenés, egy idő után bizony hiányt kezdtem érezni. Aztán az év közben felgyülemlett szakmai könyvek kezdték betölteni az űrt.
 
Susan Forward Mérgező Szülők című könyvét ajánlom az igazán bátraknak. Bevallom életem eddigi legnehezebb olvasmánya volt. A pszichológiában sokat emlegetünk egy kifejezést, hogy a dolgok, emberek, akkor találnak meg minket, amikor annak éppen itt van az ideje. Mikor ezt a könyvet olvastam kínkeservesen, arra gondoltam, talán korai, nem most van itt az ideje, még nem vagyok rá elég érett. Másik oldalon viaskodtam magammal, biztosan csak menekülés, mint oly sokan, én se szívesen nézek szembe szüleim hibáival. Voltak részek, ahol pedig az anya szólalt meg bennem és azért kaptam fel a fejem, hogy úristen, csak nem voltam ilyen/nehogy ilyen legyek a gyermekemmel.  Borzasztóan lassan haladtam, mint még életemben soha, de csak elolvastam. A szerző szerint amúgy ez nem baj, nem a tempó a lényeg, hanem a haladás.
Ebből a könyvből gondoltam egy kis ízelítőt megosztani most veletek.  
 
A könyv egyik alapgondolata, hogy a mérgező szülők gyermekeinek önértékelése sérül, ráadásul kevesen veszik észre, hogy a gyerekkori sérelmeknek, és itt nem kell nagy dolgokra gondolni, legyen szó csak az állandó kritikákról, szóval, hogy ezek és a felnőttkori problémák, pl. váratlan kitörések, dührohamok, vagy a házastárs állandó kritizálása között összefüggés lehet. És félreértés ne essék, nincsen tökéletes szülő, természetes, hogy olykor bármelyikünk rákiabál a gyerekre, vagy éppen finoman megüti a fenekét, ha sokadszorra csinál önmagát veszélyeztető cselekvést. Ma a pszichológiában a már említett Winnicott nyomán „az elég jó szülő” fogalmát használjuk. Vagyis az a jó szülő, ha lehet ezt így mondani, aki több jó élményt nyújt a gyermekének, mint rosszat. Tehát csak akkor van a baj, ha a szülő negatív viselkedése állandóan vagy túlnyomórészt van jelen a gyerek életében, mert akkor az óhatatlanul sérül. A szerző erre a szülő típusra használja a mérgező kifejezést. A szerző szerint a mérgező szülők felnőtt gyermekei, a mérgezés típusától függetlenül szinte mindig ugyanazon tünetektől szenvednek. Melyek ezek? Sérült önértékelés, ami könnyen vezet önpusztító viselkedésformákhoz. Továbbá értéktelennek, szeretetre méltatlannak érzik magukat. Mindez abból fakad, hogy az ember gyerekként, de még felnőttként is önmagát hibáztatja, ha a szülők nem úgy viselkedtek vele, ahogy kellett volna. Ha pl. valamelyik szülő verte a gyermeket, a gyerek hajlamos azt hinni, hogy ő volt a rossz és ezért megérdemelte. A bűntudat érzésével ugyanis még mindig könnyebb megbirkózni, mint azzal a tudattal, hogy az apámban, vagy az anyámban, nem lehet megbízni. A felnőttként továbbvitt bűntudat pedig lehetetlenné teszi a pozitív énkép kialakítását, mindez pedig egyenes út az önbizalomhiányhoz és a csökkentértékűség érzéséhez, és gondolom nem kell mondanom, hogy ez az élet minden területére kihat.
A könyvben számos kérdés van felsorakoztatva, melyek alapján ki-ki maga eldöntheti, hogy a könyv mennyiben való neki, vagyis bármilyen tekintetben mérgezőek voltak-e a szülei. Ami pedig nagyon is megnyerő volt számomra, hogy nem azt kínálja a könyv, hogy majd így, meg úgy az akár nyugdíjas korú (vagy esetleg már nem beszámítható, netán halott) szülők megváltoznak. A szerző kulcsmondata, hogy azért nem vagyunk felelősek, amit védtelen gyerekként a szüleink velünk tettek, de azért igenis, hogy ezekkel szembenézzünk, és saját magunkban kezdjünk valamit a hatásukkal. Ami lássuk be nem könnyű. Először is meg kell szabadulni az elhárító mechanizmusoktól, azután érezhetünk dühöt, szorongást, fájdalmat, zavart, sőt akár a gyász érzését is.
A könyv első részében a mérgező szülők típusait sorolja fel, részletesen tárgyalva, esetekkel gazdagítva a leírást, a hatásokat, stb. Nem áll módomban itt részletesen bemutatni az egyes típusokat, és nem is ez volt a bejegyzés célja, ezért csak felsorolom az egyes mérgező szülő típusokat. Aki valamelyikben szüleire ismer, talán kezébe veszi a könyvet, és akkor már nem volt hiábavaló. Szóval a sor: (1) Istenszerű szülők (ezek a tökéletesnek hitt szülők); (2) Az alkalmatlan szülők (akik minden jó szándékuk ellenére ilyenek, nem akartak ugyan fájdalmat okozni, mégis azt tették, pl nem törődtek a gyerekkel, mert csak saját magukkal voltak elfoglalva); (3) Irányító szülők (akik még ma sem hagyják, hogy a már felnőtt „gyermek” a saját életét élje); (4) Az alkoholisták (ahol természetesen jellemző a tagadás, vagyis mindenki úgy csinál mintha a családban nem lenne alkoholista); (5) A szavakkal verők; (6) A testi erőszaktevők; (7) A szexuális erőszaktevők.
Mindezek után, a második részben kerül sor a viselkedés technikák ismertetésére, melyekkel kikerülhetünk a mérgező szülők befolyása alól.
 
Érdekességképpen mondom, hogy a szerző a könyv megírásakor kiválasztott eseteknél egyáltalán nem kirívó esetek után kutatott, hanem a munkája során előfordult mindennapos történeteket sorakoztatott fel. Nos, számomra ez a legmegdöbbentőbb… Messze nem gondolom ugyanis, hogy a magyar gyermekek életében mindezek kevésbé fordulnának elő. Sőt…

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése